Min trevliga kund kom till mig här om dagen och ville testa på art göra en ögonfransförlängning för första gången. Vi bestämde oss för att inte lägga allt för mycket eller för långa då hon inte haft det tidigare. Vi valde 11 mm som längst och applicerade de allra längst ut i fransraden för att trolla fram en så kallad "kattform" på ögat.
Påminnelse till alla er som kommer till oss och ska få era fransar fixade. Kom osminkade, gärna sedan kvällen innan så inga mascara rester sitter kvar i fransarna för bästa hållbarhet.
Malin Sevelin
2015-01-05
Drar igång det nya året med ett set härliga brons naglar. En kort förstärkning i rak modell!
Malin Sevelin
2015-01-02
I måndags var Rebecka här för en häftig förändring! Hon va sugen på att prova på trenden med grått hår och en kortare frisyr. En trend som inte alla vågar sig på så därför ännu roligare att få skapa! Passade henne perfekt! :)
Malin Kvaernå
2014-12-31
Det nya året närmar sig och det välkomnar vi så klar med ursnygga nyårsnaglar. Vem får inte ett lyckorus när man ser glitter? Här är en mix av svart och silver fadat ner på nageln.
Malin Sevelin
2014-12-30
Vi på Peach Stockholm vill tacka er alla för ett underbart år och önska er en riktigt
God Jul & Gott Nytt År!
Här är våra öppettider under jul- och nyårshelgen.
23/12 10:00-18:00
24/12 stängt
25/12 stängt
26/12 stängt
29/12 10:00-19:00
30/12 10:00-19:00
31/12 09:00-16:00
1/1 stängt
My Erlandsson
Frisör på Östermalm
2014-12-22
I går fick jag pyssla om vår egna nageltjej Malin! Hon ville ha en stor förändring och var sugen på en färgstark ombre. Som en grund la jag en mörklila färg och blekte sedan upp längderna med olika ljushetslägen och avslutade med en kopprig toning i schamponeringen. Åh så tjusig hon blev!
Jennie Andersson
2014-12-19
Min härliga kund vart trött på utväxten som syntes snabbt i hennes helblekta hår, så nu har vi under en tid gjort en ombre istället med en svalare färg som är väldigt lik sin egen och nu slipper hon den skarpa kanten. En nyansering på längderna ger dom en härlig glans och fin beige ton. Visst har hon ett fint blont svall?
Jennie Andersson
2014-12-12
Här har jag gjort en hel rensning och trollat bort alla gråa strån och gav i stället håret en glansig, mustig brun färg som grund och lite mjuka slingor på längderna för att göra färgen mer levande. En toppning och lite lockar med den konformade locktången gjorde även sitt :)
Jennie Andersson
2014-12-12
Piggar upp stämningen lite med snygga snönaglar. Är det inge snö som faller utanför så får det falla ner på naglarna här innan istället. Här har vi mixat glitter i olika storlekar i vitt och även adderat lite, lite småkornigt glitter i en härligt ljus blå färg för att få de där lilla extra i vissa ljus!
Malin Sevelin
2014-12-11
Detta röda glitter, jag tror jag är kär! Här mixade vi de med ett kopprigt glitter i större flingor. Se hur bra glittret går ihop med varandra. Julnaglar i kortare modell, anpassat för en tjej som jobbar i stallet. Alla kan ha fina naglar! :)
Malin Sevelin
2014-12-10
Jul och nyår börjar närma sig och kunderna vågar sig på lite mer färgglada naglar. Något som har blivit riktigt populärt nu till vintern är mandelformade naglar, lite spetsiga men även mot de rundare formerna. Här är två bilder på ursnygga helfärgad naglar. En i mörk lila uppiffat med ett härligt silvrigt glitter, perfekt till Nyår. De andra naglarna är i rundare modell och lite längre, 100 % inspirerade av julen. Lackade i en intensiv röd färg med två fingrar på vardera hand helt i rött glitter.
Malin Sevelin
2014-12-09
Här har vi en kund som skulle iväg på bankett och ville unna sig en håruppsättning dagen till ära, vilken jag fick turen att göra. Gjorde en mellanlåg uppsättning med en lite mer avslappnad känsla för att det inte skulle bli alltför uppstyrt. Åh så roligt det va!
Paulina Andersson
2014-12-09
I början av november var vi på en inspirerande visning med Wella och Björn Axén som bland annat visade oss vilka trendfärger som gäller nu i vinter. Här några av de vinterfärger vi fick se som kanske kan inspirera :)
Smokey grey - Den här trenden är nog den som kändisarna tagit till sig mest. Hollywoodprofiler som Rihanna, Kelly Osbourne och Nicole Richie är några av dom som vågat sig på just den och spridit inspiration. Supersnygg färg både mörk som ljus eller varför inte köra en ombre variant? Varför säger man just "smokey grey" då, jo denhär färgen ska du satsa på att få så matt finish som möjligt på. Alltså, skrota glanssprayen och satsa på en rufsig nästan dammig look som skapas lätt av ett torrschampo eller en torr hårspray.
Kort och gott, "Grey is the new black" !
Oxblodsrött - Är det rött hår man vill ha är den hetaste nyansen just nu den djupmörka blodröda färgen som gäller. Tänk blod och vampyr, en supersnygg färg tycker vi som även blir det lilla extra om man matchar med ett mörkrött läppstift eller röd klänning.
Senapsgult - Ja, gult är ju en färg som vi frisörer ofta får kämpa med att få bort i kundernas hår så därför är dehär en väldigt cool och nytänkande hårtrend för den modiga. Det är inte kycklinggult som gäller utan den mörkare varianten som vi nu också ser på många klädesplagg i butikerna.
Instamatic - Tidigare i höstas kom denna nyhet upp på bloggen men tänkte påminna om den just för att de är så hett just nu. Matta pastellnyanser är supersnyggt att lägga in som effekt i håret för att liva upp sin färg och få något nytt och spännande. På visningen fick vi se hur de lagt alla olika nyanser som slingor i ett och samma hår, vilken effekt! Vågar du? :)
Malin Kvaernå
2014-12-06
Glitter i all ära men visst är det snyggt med denna klassiska franska manikyr. Här gjorda med en soft vit i kort modell. Fräsch och snygg i alla lägen!
Malin Sevelin
2014-12-04
Idag hade vi besök av Victoria som ville få en rejäl förändring i form av kopparrött hår. Hon har färgat sitt hår mörkbrunt hemma i ca 15 år så hennes utgångsläge var nästan svart och matt. Blev så taggad på denna utmaning att jag tyvärr glömde att ta en förebild, men på bilderna här är det först resultatet av en avfärgning och sedan slutresultatet. I dessa fall när håret är väldigt mörkt och speciellt när det är hemmafärgat så kan man tyvärr aldrig lova hur mycket ljusare det kommer att bli vid första besöket då vi sätter hårets kvalitet i första hand. Men idag släppte färgen oväntat bra och slutresultatet blev så som hon önskade. :) Härlig förvandling i vintermörkret!
Malin Kvaernå
2014-12-03