Neon korall naglar


Älskar dessa naglar, älskar neon korall färgen och kombinationen med en genomskinlig bas med guldig folie/mosaik! - helt underbar!


Älskar dessa naglar, älskar neon korall färgen och kombinationen med en genomskinlig bas med guldig folie/mosaik! - helt underbar!


Här har vi min fina kund Felicia, hon är ett praktiskt exempel på en kund som går från ögonfransförlängningen med röda ögon.
Felicia har svårt att slappna av och stänga ögonen helt, så under tiden som jag sätter fransar ligger hon och kisar.
Vi gör allt vi kan för att hon ska stänga så mycket som möjligt, men ångorna som kommer från limmet när det härdar smiter in i ögonen och irriterar. Ögonen känner att det är något där och anstränger sig för att rensa bort det, men eftersom att det inte är något som ligger på hornhinnan så överarbetar ögonen och det resulterar i många fall till att ögat blir rött&trött.
Det är inget farligt och det lägger sig väldigt snabbt. Håller det i sig i några dagar så är det förmodligen något annat som är på tok. Hör då av er till er fransstylist!

Visst passar min kund bra i sitt blonda hår och i sin nya lugg á la Isabella Scorupco?😃


hur fina är inte alla dessa lila färgerna, det finns så många fina olika nyanser av lila.
Tyvärr så är inte färgen riktigt rättvis på den här bilden, den ser mer grå/blå ut än vad den egentligen är.
På Moa har vi lagt förstärkning och denna ljuvliga ljuslila gellack på den naturliga nageln🎀


Det är flera av mina kunder som har varit sugna på en förändring i det sista. Det finns ju faktist väldigt många trendiga killfrisyrer och looks så varför inte testa olika och få variation?😃 Här har vi gått från snebena med längder och lite mer städad look, till en kortare och tuffare variant🤩👋🏻 Känns fräscht och hel-rätt!

I fredags fixade jag håret på min stammis Anna. Jag har lagt i nya slingor och satt i Hairtalk extensions. Så fräscht och fint va?😍👏🏻




Glad fredag allihopa! Här kommer en riktigt härlig hårfärg som jag gjorde i måndags på fina, fina Jenny 🌸 Jag brukar alltid få leka loss lite extra med färg när hon kommer till mig och den här gången körde vi på en kall rosé, och så fick jag göra en lite roligare styling med både flätor och lockar! 😄 Så fint på henne!👌

Se vilket fantastiskt fint hår min kund har! Här har jag lagt nya fräscha och ljusa slingor som fejdar mot botten. Hon var lite guldig efter all sol denna sommar så jag la en beige blond neutral nyansering, som gör det väldigt naturligt!


Hej alla fina! Hoppas att ni också har haft en super-sommar i värmen 🌞😃🌸 Jag har massa bilder som jag inte hunnit visa er än och här är en av dom. Jag brukar slinga Ida väldigt sval blond men nu vart vi sugna på en liten förändring till sommaren och valde att köra på en pastellig koppar rosé färg, hur mycket rockar hon inte den färgen då?! 🤤 Så läckert!

hur fina är inte dessa naglarna som jag gjorde innan jag gick på semester?
Älskar färgen och man blir så glad av den!
Så vad passar inte bättre än att smygstarta efter semestern med att visa dessa godingar för er!
- endast gellack på naturlig nagel.


Denna klippning från igår måste jag visa er! För en riktigt kort fade är så himla snyggt och passar ju min kund jättebra, eller hur?!🤩

Nu börjar verkligen den här underbara sommaren lida mot sitt slut. Vad är inte härligare då än lite nya inspirerande kollegor till våra salonger 😍. Känner du att det är dags för nått nytt och vill vara en del av ett härligt och lite galet skönhetsteam? Vi letar efter kreativa frisörer att förgylla våra mysiga salonger med ännu mer kunskap. Tveka inte att maila in ditt cv till oss på my@peachstockholm.se.
Hoppas vi ses!

Älskar att göra förändringar på kunders hår efter sommaren . Min kund kom in och hade ljusblont hår och ville ha en förändring och en höst-känsla på håret. Jag har valt att lägga mörka slingor i hennes blonda hår för att behålla lite skiftningar. Vad tycker ni om resultatet? 🍁🍂


Godmorgon👋🏻
Idag är det lördagsjobb som står på schemat och då passar jag på att blogga lite också. Jag vet att det fortfarande är augusti och att det räknas som en sommarmånad. MEN..🤫 Jag gillar att många kunder nu vill gå från sina solblekta, torra längder till en lite höstigare känsla. Det betyder mer färg, mer glans och bort med slitna toppar. Min kund kom in med en lång utväxt och ljusa längder som hon ville klippa av ca 15cm och slinga i en krämig och naturlig färg. Kan säga att jag jublade!😍 (Japp, jag erkänner att jag är 100% redo för höst nu om jag får fortsätta göra dessa snygga färger. Don’t judge me😏)
Ha det bäst och trevlig helg på er!



Hej Solstrålar! ☀️☀️☀️
Här kommer en färgning jag gjorde för ett tag sedan på en av mina fina kunder. ”Blöt sand” brukar jag kalla den, ni vet när havet har nått sandstranden, då känns den beiga sanden mycket kallare i tonen än när sanden är torr... Haha! Bara en parantes 😉 Vi valde en balayage teknik för en naturligare känsla, och vad passar inte bättre än att styla med härliga vågor i håret? Så fräscht!
Ha en fortsatt härlig dag 👋😍