Lowlights & highlights


Här har jag gjort en stor förändring på fina Angelic! 😍
Ännu en med blonda längder som vill bli lite mörkare nu till vinter!
Älskar spelet mellan de olika nyanserna!✨


Här har jag gjort en stor förändring på fina Angelic! 😍
Ännu en med blonda längder som vill bli lite mörkare nu till vinter!
Älskar spelet mellan de olika nyanserna!✨



För några veckor sedan fick jag leka loss lite på en kund som var helblekt sedan innan och ville nu få en softare och mer naturlig hårfärg som gick åt det askblonda hållet. Hon hade haft rätt mycket pastell färger tidigare och ville få en liten hint av det även denna gång så då körde vi på en svag violett ton i topparna för att skoja till det lite extra 😏🦄




Hej alla fina!
Jag tänkte att jag skulle gå igenom lite vad de olika nagelbehandlingarna innebär, men att jag betar av dom i olika delar! 😌
Så här har vi del 1 - Gellack
Gellack är ett gelélack som man lägger på den naturliga nageln. Det är ett lite tjockare lack som har en hållbarhet upp till 3-4 veckor. Eftersom att det är lite tjockare så gör det även att den naturliga nagel inte går sönder så lätt, och mer hållbar. Det är alltså lite som en förstärkning på nageln.
Den här behandlingen är perfekt för dem som inte vill förlänga sina naglar, utan gillar när det är naturligt. Du är trött på att måla med ett vanligt lack som inte är så hållbart.
En annan positiv sak med gellack är att man kan få fram en längd som ens egen nagel sällan klarar av.
Oroa dig inte för om du har ojämna naglar eller om de har gått av på vissa ställen.
Jag skulle rekommendera att man filar ner naglarna till samma längd, rättar till den trasiga nageln med hjälp av gelé. På så sätt får du det jämnlånga och fina naglar. (Bild 3) Super smidigt!

Fredag hörrni, och jag får inte nog av dessa varma koppar-rosé hårfärger🤤 Så här bjuder jag på en bild från förra fredagen då jag gjorde denna mjuka vackra färgen på min supersnygga kund! Blandningen av koppar, guld och rosé alltså. Vilken bra trend 🙏🏻😃

Superfin färg på min kund Elin! Jag har lagt balayage slingor och avslutat med en kallare nyansering. Alltid ett snyggt resultat!




På fredag är det december och tänk vad tiden gått fort!! Nu i juletider så håller alla på att leta julklappar till sina nära och kära. Jag tänkte bjussa lite på min egna julklappstips 2017 är!Det är så fantastiskt att vi har massor av fina produkter som redan kommer i färdiga julboxar. På bild 1 och 2 ser ni ett kit från serien Wella SP Luxe Oil och OPI. Jag tänkte informera er lite om vad exakt boxen innehåller:
Detta är ett shampoo som lyxigt rengör håret, som vårdar och gör det mjukt.
Balsamet fungerar för alla hårtyper. Skyddar håret mot yttre påfrestningar och innehåller superlyxiga oljor. Håret blir som på nytt och en oerhörd glans!
Den här oljan! Detta är min favorit och har varit det enda sen den lanserades. Fantastiskt doft, gå in i håret utan att tynga ner och ger omedelbar släthet. Den innehåller värmeskydd för både hårfön och plattång.
I detta kit innehåller det även ett nagellack i guld från OPI. Hållbart och perfekt nu när jul och nyår börjar närma sig!
Ordinarie pris 749, och nu får ni den för endast 399kr!!. Megabra pris, om ni frågar mig!Sen så har vi bild nummer 3 och 4
Underbar och lyxig julbox från Original Minerals. I paketet ingår det ett shampoo, balsam och en styling produkt! Hur bra??
Nu endast 499kr!!
Det finns 3 olika kit. Volume, Hydrate och Maintain.
Volume-kitet:
Superbra och snällt shampoo för fintrådigt hår. Förvandlar matt och flygigt hår till starkt och utan att tynga ner. Samt rengör håret varsamt.
Balsamet volym i platt och glanslöst hår. Ger fylligare känsla. Känslan på håret är fräscht och återfuktat
Få volym av denna spray som är anpassad för att skapa fyllighet vid användning av värmestyling
Hydrate-kitet:
Få optimal återfuktning med O&Ms hydrate schampo och balsam. Med detta livar du upp matt och glanslöst hår, samt att de rengör håret skonsamt.
Detta är ett glansserum som skyddar mot fuktig luft och minskar frissigt och flygigt hår.
Maintain-kitet:
Ett milt återfuktade shampoo och balsam för vardagligt bruk, som gör det slätt och blankt.
En superdryg produkt som är en stylingkräm och perfekt för värmestyling som ger glans och mjuk känsla
Detta var mina egna tips till er kunder. Hoppas ni känns er lite mer peppade på julklappar nu! Om ni har frågor kring produkterna, kom gärna förbi salongen så berättar vi mer! Ha det gott så länge!

Ibland kommer det in kunder som tillåter en att gå helt kreativt bananas🍌 Från långt ofärgat hår till kort rosa, så galet kul och hon bär upp det så himla snyggt ! 😍😍🤤 en sån här förändring är en ganska stor process att göra och krävs även jobb från kundens sida att jobba med det hemma sen så att hon kan behålla sin coola färg 😃🙏🏻



Åh vad roligt de var när min fina kund sa ”Dags att klippa kort!” 😍👏 Här har jag jobbat med att skapa en kort frisyr som är lätt att få volym och bus i, samt som går att variera i det längre partiet fram. Det korta klär henne verkligen så fint, det är nästan så det är svårt att tänka sig henne i något annat nu 😋


Hej alla underbara Peach vänner!! Imorgon går vårt underbara glöggmingel avstapeln klockan 17:30 på Peach Stockholm Östermalm. Förutom roliga tävlingar och mumsiga snittar kommer vi låta dem som är sugna få en gratis provning av Hairtalks hairband. Ett super enkelt extensions alternativ för dig som inte vill ha extensions varje dag utan snabbt kunna slänga i det inför awn eller julfesten 🎅 🥂. Självklart har vi också 20% på hairbandsen och de följer även med ett lyxigt produktpacket (erbjudandet gäller endast på glöggminglet). Varmt välkomna!!


Min härliga kund som jag hade i fredags hade länge funderat på ett lite tjockare svall och var nu sugen på att testa Hairtalk! Här har jag bara satt i 2st paket för att fylla ut hennes längder lite, och vilken skillnad det blev! Det kan göra mycket med en förtjockning så att hästsvansen blir lite roligare och flätan lite fylligare 😊

Hur fin blev inte min kund? Älskar dessa superblonda, där man lägger balayage slingor för att inte få så skarp utväxt. Sist men inte minst, en kall nyansering. Tipptopp!



Så roligt med detta jobb jag gjorde förra veckan på min kund. Molly kom in och var trött på sitt blonda hår som hon haft länge. Här har jag fått in 3st olika snygga skiftningar för att få det så naturligt som möjligt. Så galet snyggt! Swipa för att se förebilden!
PS. Glöm inte bort att det är sååå viktigt att använda färgbevarande produkter som är köpta hos din frisör! Annars finns det så stor risk att din nya fina färg tvättas ur väldigt fort. Vi har även ett youtube-klipp om det, då Camilla jämför 2 olika schampon. Gå in där och kika. DS

Här har vi valt att gå lite mörkare på min fina kund, jag har lagt en bottenfärg med lite mustiga varma bruna slingor i hennes tidigare blonda hår och även lagt en gloss på det blonda för att få upp glansen och lite mer pigment i det, visst känns det väldigt lyxigt med dessa Goa blandade färger i ett och samma svall?😍😍 ❄️ Efter sommaren så är det många som kommer och vill gå lite mörkare för att fira in hösten/vintern, det man måste tänka på då är att håret som regel är ganska poröst och fjällskiktet är lite mer öppet efter all sol och bad och då är det svårare för pigmenten att fästa/hålla. Så, för att behålla såna här typ av färgningar så är det extra viktigt att även handla hem färgbevarande produkter och även någon typ av toningsinpackning/schampoo så att färgen håller sig fräsch och du kan ha drömhåret myyycket längre! 👌🏻😃



Här har jag gjort en stor make-over från blondt till brun på härliga Benita! 😍
Som ni kan se på andra bilden har jag använt mig av en teknik med hjälp av color.id som gör att de olika nyanserna inte blandas ihop med varandra!
Hur mjukt och snyggt resultat blev inte det?!😍🍁


Här har vi en tjej som en gång har varit nagelbitare, på den andra bilden ser man hur kunden har börjat låta naglarna växa ut (det är en bit in på behandlingen för att få långa friska naglar) och den är tagen innan sommaren. Nu i dagens läge har hon enbart förstärkning som ni ser på första bilden, alltså ingen förlängning! Att gå från nagelbitare kräver tid och tålamod, men det går om man vill! 🍂🍁 /Amanda