Beigeblond soft ombre

Här har jag fått skapa en härlig beigeblond soft ombre med hjälp av slingor med vårdande Olaplex och en glänsande toning :)

Här har jag fått skapa en härlig beigeblond soft ombre med hjälp av slingor med vårdande Olaplex och en glänsande toning :)


Min fina kund Jessica skulle gifta sig i lördags och jag fick äran att göra hennes hår och make 😊 Jag önskar er alla lycka i framtiden och hoppas att ni har en helt underbar bröllopsresa och bröllopsdag! 😍🌸✨

Min fina kund ville få tillbaka lite mer av hennes egna färg i det jätte blonda som hon hade innan, så vi har gått in och lagt mörka/bruna slingor i hela håret och vipps 😃😃🌸✨



Her har jeg jobbet med teknikken som vi kaller "balayage" for å få til denne freshe fargen som smelter inn i min kunde Malins naturlige hårfarge. Her fikk jeg også jobbe godt med saksa og sluttresultatet blei så fint! Herlig å få bort alle slitte tupper og få en frisyre på håret igjenn 😍✨


Här har vi min fina kund ifrån imorse som ville fräscha upp sin färg och bli lite ljusare samt få bort hennes "kant" från den tidigare färgen 😊 Vi har lagt slingor i hela håret som en sombre, och sedan nyanserat för att få till en lite mer beige färg på längderna! Nu kommer henne naturlig hårfärg kunna växa ut utan att hon får en utväxt 👍🏻✨ alltid lika kul när kunder går härifrån nöjda! 😍 Så nu får hon njuta i det fina höstvädret med sin nya färg och sitt fantastiska fina långa hår🌸✨



Här har vi underbara Sara som sedan hon var 16 år helblekt sitt hår. Nu var det dags för förändring! Sara är en nyfunnen vän här i Stockholm så vi diskuterade håret över en vinlunch och bestämde oss för att göra håret mer naturlig, sofistikerat,royal beige lyx & champange blond. Och ja om jag får säga det själv så har vi fått fram en färg som är så snygg på Sara att det knappt är sant. Och att hon själv knappt aldrig känt sig så snygg . Hon har skickat fantastiskt fina sms och kommer in med blommor och brev, hur fin!! Som hon heter på min telefon, Sara läppglans, har vi nu bytt ut det namnet mot Sara royal , love it !


Det her en andre besøket fine Michaela har vært hos meg her på Peach og nå begynner vi å nå målbildet. Her har vi gjort balayage gjennom hele håret og spart hennes egen bunnfarge. På dette settet gjør en det enkelt for seg selv senere da man slipper å fylle på farge i etterveksten. Jeg la over en toning på lengdene for å gi glans og sette til kalde pigment for å nøytralisere di gule pigmentene som kommer fram når en bleker på det. Så fint å gå høsten i møte med ny og fresh farge 🌸✨

Vi på Peach vill utöka våra kunskaper och leka loss lite under en härlig kursdag den 3/10. Så nu behöver vi massa med härliga hårmodeller som känner sig redo för något nytt och är beredda på allt. Känner du dig träffad maila en bild på ditt hår till oss på team@peachstockholm.se. Hoppas vi ses!


Min fina kollega Paulina har länge haft en naturlig blond hårfärg och var nu sugen på något nytt och färgstarkt! Här har jag lagt en ljusare kopparröd och en mörkare röd i partier för liv och rörelse och färgat underhåret i en härlig pastellrosa för extra effekt. Så härligt med dessa starka färger till höstens mörker :)


Cool DJ tjej som va här och ville rocka om sitt hår, från platina till naturligare blonda toner gjorde om hela henne. Blev så snyggt och passade hennes hudton perfekt. Bort med jobbig utväxt och in med det nya! Lycka till med musiken ✨ Tror att du kommer äga där lika mycket som med ditt hår ! 😎🎧


Här fick jag ett riktigt härligt projekt att bita i. Min härliga kund hade tidigare lagt i en röd toning som bet fast ordentligt i håret och kände nu att hon ville ha bort det röda och få in pastellfärger istället!
Det tog sin lilla tid och mängd med blekning (som vi använde Olaplex i för att skydda håret) och som alltid är det svårt med röda färger att veta hur mycket de släpper. Men denna gång gick det ändå väldigt smidigt, och vi kunde uppnå denna härligt lila/rosa pastell färg som har en neutral/kall blond färg som grund under, så det ska fortsätta se bra ut även när pastellfärgerna tvättas ur!

Min finsnygga syrra var hos sin frisörsyster och blev uppfräschad. Eftersom hon alltid vill gå tillbaka till rött hår när vi gör något annat så har vi nu gått in helhjärtat på rött 💄❤️🎈
I botten har jag lagt en mörkare brun med lite mahognyton i. Jag har också lagt ut lite av den mörka färgen som slingor på längden. Det ger lite mer djup och blir ett fint spel till det röda.
Nu behöver hon underhålla den röda färgen hemma med Revlons färgbomb. Den som har nummer 500 passar bra till den här riktigt kallröda färgen.




Wavy hair, we like! 💁🏼


Fredrika är en tjej som vågar ta ut svängarna ordentligt när det kommer till hårfärg. Vi siktade denna gången på en pastellig mintgrön ton. Som ni ser på bilderna så blir färgen olika i olika ljus. Inomhus är färgen mer grön- och turkosaktig med inslag av just mintgrön och får mig att tänka på Mermaid turquoise och ute i dagsljus blir färgen lite mer åt det ljusblå hållet.
Fredrika är väldigt ljus i sig själv och har vi har blekt henne tidigare så hon var väldigt blond redan när hon kom. Trots det så blekte jag upp henne ytterligare för att få ett nästan vitt utgångsläge innan jag kan färga in den gröna tonen. Jag har använt en ton som heter jade mint med en touch av ocean storm från Instamatic i Wella, en serie med supersjysta pastelltoner.


Här har vi Felicia , en ashärlig och sprudlande tjej. Hon har funderat länge på en förändring och är medveten om att det kan ta tid att bli ljus. Men vi bestämde oss för att påbörja en process mot ljusare hår. Här har vi lagt en bottenfärg samt gjort tusentals slingor, självklart med Olaplex för att bevara Felicias hårkvalité. Se själva, resultatet blev grymt snyggt . Avslutningsvis har vi nyanserat in allt i en beige/kall ton. Över 4 timmars jobb men så himla kul ! 🌟✨