Nu i November-mörket tänkte jag att det passade bra att minnas tillbaka till ett av våra underbara sommarbröllop. Det var en vacker dag borta på Stallmästaregården som jag och Paulina hyrdes ut till att få pyssla om ett helt brudsällskap. Paulina fick sätta sina flinka fingrar i otroligt vackra Violaine's hår och make-up för att göra henne redo för den stora dagen. Den blev en större uppsättning som involverade både löshår, flätor och blommor. Jag fick gå loss på både brudens mamma, syster, tärna och brudgummens mamma. Paulina fick även fixa håret på ytterligare en tärna. Det var en dag full med härliga hår, skratt och fina stunder.
Bläddra gärna bland bilderna och kika på våra håruppsättningar och dröm dig bort till ett underbart sommarbröllop. Vi önskar brudparet all lycka! 💐
Camilla Lind
2015-11-11
Här kommer en liten bild på min härliga kund som valde att köra en maskinklippt nacke och lite längre längder uppe på toppen med olika texturer. Vi glömmer liksom bort att ta kort på våra snygga herrar men kanske vi borde bli bättre på det? Är herrfrisyrer något ni vill se mer av på bloggen? 😋
Kan även glatt meddela att vi tagit in några riktiga favoriter från American Crew,
så nu finns det lite fler olika stylingprodukter att välja på hos oss.
Paulina Andersson
2015-11-11
Fina Evelina (som faktiskt är från mina hemtrakter🙋) var här för en tid sedan och piffade till sin hårfärg. Hon hade en gammal ljus ombre från sommaren och en rejäl utväxt med sin egna färg som hon nu faktiskt tyckte om. Så vi valde att jobba vidare med hennes egna färger och dämpa ner den ljusa ombren till en mer sober, naturlig sombre. Detta med hjälp av några mörkare slingor i guldiga, ljusbruna nyanser, några nya ljusa inramande slingor vid ansiktet och så till sist en härlig lugnande toning på hela kalaset. Självklart glömde jag bort att ta en före-bild, sådär ivrig som man blir ibland när det kliar i frisörfingrarna, men en liten efter-bild kom vi i alla fall ihåg! ☺️
Camilla Lind
2015-11-10
Här kommer veckans favorit, nämligen Granny Hair!
Nu har jag snöat in mig rejält på de riktigt askiga hårfärgerna, både pastellerna och de lite skitigare blyertstonerna. De har ju varit inne ganska länge nu men jag får helt enkelt inte nog. Så här kommer ett litet bildregn med olika gråa hår samt lite tips vad man kan tänka på vid en sån här hårfärg.
Många av de gråa färgerna vi ser är hår som man först blekt nästan helt vita innan de tonats in till de läckra askiga, blåa och/eller violetta tonerna. Det är väldigt svårt att få ett mörkbrunt hår askigt bara sådär, oftast krävs en form av uppljusning, neutralisering följt av askig toning för att få till färgen. Det kan kräva flera olika frisörbesök innan du når din drömbild, så ha tålamod och för en dialog med din frisör om eran långsiktiga plan.
En annan sak man kan tänka på innan frisörbesöket är att leta inspirationsbilder. Jag tycker att det är super kul att kika på olika bilder och se vilken smak man har. Men, värt att tänka på är att många pastell-färger som man ser på internet inte är äkta. Idag finns många olika appar och filter som man kan ändra hårets färg på fotot. Det är bra för mig som frisör att se vart inspirationen kommer ifrån och vad vi strävar mot, men det är lite svårt att leva upp till en hårfärg som inte ens existerar på modellen i verkligheten utan bara i datorn/telefonen 😋
När du väl fått din drömfärg så kommer här mitt sista tips:
Alla extremare färger rinner ut snabbare än naturliga färger och den superaskiga färgen sitter tyvärr inte så länge utan lite extra hjälp hemma i duschen. Så vad kan du göra hemma för att bibehålla kylan i din färg?
Min favorit är att blanda Revlons färgbomber (Nutri Color Créme) nummer 1002 eller White Fondant med en ärta 009 och 002 för att kunna leka loss lite hemma och behålla nyansen.
Lycka till! ✌️
Camilla Lind
2015-11-09
Min fina kund var redo för en förändring och här fick jag minsann ett roligt projekt att bita i. Hennes långa längder behövde ett nytt lyft så vi valde att klippa en helt ny frisyr så hennes hår kändes tjockare och luftigare. Sedan var det dags att få bort den hemmafärgade mörkbruna nyansen som gick i röda toner. Vi var ute efter en mjuk ljusbrun med guldig grund och ljusa highlights som en sombre. Jag började med att avfärga håret tillsammans med Olaplex. Efter det satte jag en neutral och mustig färg i botten, folieslingor i längderna för ett härligt sombre skimmer och en vacker ljusbrun färg mellan slingorna. Så till sist efter många timmars arbete fick vi det här mumsiga resultatet och håret känns fräscht och friskt tack vare Olaplexen och klippningen 🙌
Camilla Lind
2015-11-09
Denna vecka startade nagelsidan med denna härliga naturella förlängning med en cover pink som jag sedan applicerade ett vitt glitter över. Underskatta aldrig vitt glitter asså, blänker så otroligt fint i olika färger. Blev väldigt snyggt mot den rosa nyans av botten som vi valde. Kika in på instagram för att se en video!
Malin Sevelin
2015-11-09
Startar denna regniga novemberdag med denna softa sombre som jag gjorde för några veckor sedan :)
Jennie Andersson
2015-11-09
Idag fick Paulina i vårat lilla Peach-team en rejäl makeover på sitt hår. Här har jag och Camilla samarbetat då Camilla gett henne längre hår med ljusa extensions och sedan har jag färgat håret till en härlig lavendel-lila hårfärg med djup i botten för en soft ombre-effekt. Så roligt med pastellfärger! :)
Malin Kvaernå
2015-11-06
Idag var Lovisa här för att färga sitt hår för första gången på 2 år. En mjuk ombre utan skarpa kanter och naturlig ton stod på schemat och här är resultatet av denna makeover :)
Malin Kvaernå
2015-11-04
Kommer ni ihåg i somras hur inne det var med temporära tatueringar? Nu har det blivit inne med hår-tatueringar tack vare Kylie Jenner som börjat använda dessa fina accessoarer. De kommer från en kedja som heter Scünci och de är som stickers man klistrar fast direkt i håret. I USA har de börjat synas allt mer och mer, men jag tror det kalla Skandivanien kan vara lite mer svårtflirtat då vi har plockat fram våra mössor. Men en väldigt fin detalj och kul grej till festen på lördag kanske? ☺️
Camilla Lind
2015-11-04
Idag var fina Emma hos mig och här har jag skapat en mjukare beigeblond hårfärg som känns mer naturlig i tonerna. Även klippningen fick sig en uppfräschning och det hela avslutades med en torr hårspray för lite liv och bus. :)
Malin Kvaernå
2015-11-02
Nu börjar helgen närma sig och vi myser inne på salongen. Höstmörkret kommer krypande och vad passar inte bättre än dessa söta spök-cupcakes? De kommer från Cupcake Sthlm och sköljs gärna ner med en skvätt kaffe. Kom gärna förbi och säg hej så bjuder vi på en! 👻
P.s. Jag kunde inte hålla mig så jag bakade in Veckans Favorit här med en massa dö-häftiga halloween sminkningar (se upp för ordvits)😋 Bläddra åt sidan och inspireras! D.s.
Glad Halloween önskar hela gänget på Peach Stockholm! 🎃
Camilla Lind
2015-10-30
Oj vilket jobb jag hade igår! Min härliga kund Jenny var sugen på en ny härlig hårfärg. Sist körde vi en röd ombre, men nu ville hon gå mot det kalla hållet istället. Detta är inte det lättaste, men efter en neutral bottenfärg och två omgångar blekning på längderna ( med Olaplex såklart ) så kom vi en bra bit i rätt riktning :)
Jennie Andersson
2015-10-30
Mjuk och fin ombre/sombre i en mörkblond nyans med mörka och ljusa slingor. Allting varvat med beiga och askiga toner för en soft och naturlig hårfärg. Stylat med den konformade locktången från Cerawand :)
Camilla Lind
2015-10-29
Igår var härliga Lina hos mig för en enkel klippning. Vi putsade till hennes Lob och valde att göra den lite rakare i formen idag. Jag har inte förändrat hennes färg något men titta va fin hennes ombre har hållt i sig! Den känns fortfarande soft, glansig och följsam. Den har blivit lite solblekt men det tyckte vi bara om. Så idag satsade vi helt enkelt på Linas klippning och vårdade håret lite extra.
Produkterna jag har använt är följande:
O&M Detox Schampoo som är superbra produkt att använda någon gång ibland för att rensa håret från smutspartiklar, avgaser och den extra konsumtionen av hårprodukter (torrschampoon etc.)
O&M Maintane the Mane Schampoo som är en fuktgivande och färgbevarande produkt. Jag tvättar alltid igenom håret två gånger med schampoo.
O&M 7 day Miracle Mask för extra vård och näring till torra längder.
Till stylingen har jag använt en jätte bra volymmousse i botten, O&M Rootalicious som sprayas ner i handdukstorkat hår. Längderna har jag satt i ännu mera vård med hjälp av O&M Know Knott balsamspray och O&M Frizzy Logic Shine Serum i topparna. Luggen svängde jag till med plattången och sedan sprayade jag allting på plats med salongens älskling Perfect Hold från SP.
Camilla Lind
2015-10-29